ZARAĎOVANIE DETÍ Z UKRAJINY DO ŠKÔL A ŠKOLSKÝCH ZARIADENÍ
V materských školách, základných školách a stredných školách sa umožňuje prijímať aj deti cudzincov s povoleným pobytom na území Slovenskej republiky a deťom žiadateľov o udelenie azylu a Slovákov žijúcich v zahraničí za tých istých podmienok ako občanom Slovenskej republiky (v súlade s § 146 ods. 2 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „školský zákon“).
Dieťa so statusom žiadateľa o dočasné útočisko, žiadateľa o azyl, odídenca alebo azylanta, ktoré má daný status menej ako 3 mesiace riaditeľ školy na základe žiadosti zákonného zástupu zaradí na vzdelávanie v škole podľa § 146 ods. 4 školského zákona.
Dieťa so statusom žiadateľa o dočasné útočisko, žiadateľa o azyl, odídenca alebo azylanta, ktoré má daný status viac ako 3 mesiace riaditeľ školy na základe žiadosti zákonného zástupu prijme „štandardným“ spôsobom v správnom konaní, t. j. riaditeľ školy vydá rozhodnutie o prijatí/neprijatí dieťaťa na vzdelávanie.
Pri zaradení dieťaťa podľa § 146 ods. 4 školského zákona sa riaditeľ školy riadi pokynmi uvedenými v usmernení pre riaditeľov škôl pod názvom „Pomôcka pre riaditeľov materských, základných a stredných škôl“ zverejnené na webe minedu.sk – Situácia na Ukrajine (dostupné na: https://www.minedu.sk/data/att/d07/22334.784b7e.pdf
Vzhľadom na humanitárne okolnosti odporúčame, aby riaditeľ školy vo vzťahu k deťom z Ukrajiny konal bezodkladne (ak to umožňujú kapacity školy a personálne podmienky školy).
V prípade, že sa žiak so statusom žiadateľa o dočasné útočisko, žiadateľa o azyl, odídenca alebo azylanta prihlási na prijímacie konanie podaním prihlášky na strednú školu podľa § 63 školského zákona, je potrebné postupovať v zmysle usmernenia k prijímaciemu konaniu na stredné školy. Do pozornosti dávame informáciu, že s účinnosťou od 1. septembra 2025 sa upravuje povinné vzdelávanie pre deti odídencov.
Tak plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, ako aj plnenie povinnej školskej dochádzky je viazané na trvalý pobyt daného dieťaťa alebo žiaka v SR.
Ak ide o deti z Ukrajiny so statusom žiadateľa o dočasné útočisko, žiadateľa o azyl, odídenca alebo azylanta, je to len o druh povoleného pobytu, z ktorého požiadavka plniť povinné predprimárne vzdelávanie ani plniť povinnú školskú dochádzku nevyplýva.
Ak by aj dieťa získalo prechodný pobyt v SR, stále nejde o trvalý pobyt, preto sa naň povinnosť plniť povinné predprimárne vzdelávanie ani povinnosť plniť povinnú školskú dochádzku zatiaľ nevzťahuje.
„Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa v spádovej materskej škole, 47aaa) ak zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia pre dieťa nevyberie inú materskú školu. Dieťa môže plniť povinné predprimárne vzdelávanie aj v inej ako spádovej materskej škole, ak ho riaditeľ tejto materskej školy prijme na predprimárne vzdelávanie.“. (§ 59a ods. 1 školského zákona)
„Žiak plní povinnú školskú dochádzku v základnej škole v školskom obvode, v ktorom má trvalý pobyt (ďalej len „spádová škola“), ak zákonný zástupca pre svoje dieťa nevyberie inú základnú školu. Žiak môže plniť povinnú školskú dochádzku v inej ako spádovej škole, ak ho riaditeľ tejto školy prijme na základné vzdelávanie.“. (§ 20 ods. 5 školského zákona)
V budúcnosti, účinnosťou od 1. septembra 2025, sa upravuje povinné vzdelávanie pre deti odídencov.
Odídenec z Ukrajiny by mal:
1. Požiadať o dočasné útočisko, o azyl, doplnkovú ochranu, informácie sú dostupné na:
- https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=slovensko-od-1-marca-poskytuje-docasne-utocisko-obcanom-ukrajiny-a-ich-pribuznym-k-dispozicii-je-informacny-letak
- https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=pri-ziadosti-o-docasne-utocisko-mozno-vyuzit-elektronicky-registracny-formular
2. Vyhľadať školu v blízkosti adresy svojho pobytu v SR.
3. Predložiť riaditeľovi školy doklad preukazujúci, že má status osoby, ktorej bolo poskytnuté dočasné útočisko alebo ktorej bol udelený azyl, prípadne že sa konanie o poskytnutie dočasného útočiska začalo alebo že sa začalo konanie o udelenie azylu.
4. Podať riaditeľovi školy žiadosť o zaradenie dieťaťa do školy.
V takomto prípade ide o dieťa ako cudzinca podľa § 146 ods. 1 písm. e) školského zákona, t. j. cudzinec, ktorý sa nachádza na území SR bez sprievodu zákonného zástupcu. O dočasné útočisko v tomto prípade za dieťa žiada podľa § 30 ods. 1 zákona č. 480/2002 Z. z. o azyle a o zmene a doplnení niektorých zákonov súdom ustanovený opatrovník, ktorý potom môže podať aj žiadosť o zaradenie na vzdelávanie. Rovnako je potrebné kontaktovať Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ďalej len „ÚPSVaR“), keďže *pre prípad* maloletých bez sprievodu – inými slovami deti, ktoré nie sú občanmi SR a nachádzajú sa na území SR bez sprievodu rodiča alebo inej plnoletej fyzickej osoby, ktorej by mohli byť zverené do osobnej starostlivosti – má SR nastavený štandardný postup. Orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorý sa dozvie o takomto dieťati (od hraničnej a cudzineckej polície), je povinný bezodkladne:
- podať súdu návrh na vydanie neodkladného opatrenia,
- zabezpečiť uspokojenie základných životných potrieb dieťaťa a
- zabezpečiť jeho prijatie do Centra pre deti a rodinu.
ÚPSVaR má k dispozícii centrá pre deti a rodiny, ktoré sa o maloletých bez sprievodu postarajú. Viac informácií tu:
Užitočné informácie pre občanov Ukrajiny/Корисна інформація для громадян України/Useful information for citizens of Ukraine > ÚPSVaR (gov.sk) (https://www.employment.gov.sk/files/sk/uvodna-stranka/informacie-odidencov-z-ukrajiny/zakladne-informacie_pomoc-detom-z-ukrajiny_sk.pdf%20%20)
Pri zaraďovaní takéhoto dieťaťa riaditeľ školy postupuje takto (§ 146 ods. 4 školského zákona):
1. vyžiadať si od zákonného zástupcu dieťaťa doklad preukazujúci, že sa začalo konanie o poskytnutie dočasného útočiska alebo konanie o udelenie azylu (stačí, ak polícii rodič oznámi, že chce azyl alebo dočasné útočisko), resp. doklad o poskytnutí dočasného útočiska alebo doklad o udelení azylu,
2. zistiť úroveň doterajšieho vzdelania a dosiahnutú úroveň ovládania štátneho (slovenského) jazyka s rozlíšením jednotlivých jazykových kompetencií,
3. zaradiť dieťa do príslušného ročníka a triedy vydaním písomného dokladu o zaradení dieťaťa.
Školský zákon ustanovuje, že z dôvodu nedostatočného ovládania štátneho (slovenského) jazyka možno dieťa podmienečne zaradiť do príslušného ročníka podľa veku, pričom podmienečné zaradenie nemá časové obmedzenie. Viac informácií tu: Zaradenie detí cudzincov do ročníka - ŠPÚ (statpedu.sk)
Od 1. januára 2025 možno v základnej škole zriadiť adaptačnú triedu a so súhlasom zákonného zástupcu do nej zaradiť žiaka na nevyhnutný čas, najviac na jeden školský rok. Pre žiakov, ktorí sú zaradení do adaptačnej triedy z dôvodu nedostatočného ovládania štátneho jazyka, možno výchovno-vzdelávací proces v adaptačnej triede uskutočňovať v príslušnom cudzom jazyku alebo v jazyku príslušnej národnostnej menšiny a vyučovací predmet slovenský jazyk a slovenská literatúra vyučovať metódami a formami výchovy a vzdelávania ako cudzí jazyk (§ 29 ods. 14 až 16 školského zákona v znení účinnom od 1. 1. 2025).
Pri zaraďovaní takýchto detí riaditeľ materskej školy postupuje takto (§ 146 ods. 4 školského zákona):
1. riaditeľ si vyžiada od zákonného zástupcu dieťaťa doklad preukazujúci, že sa začalo konanie o poskytnutie dočasného útočiska alebo konanie o udelenie azylu (stačí, ak polícii rodič oznámi, že chce azyl alebo dočasné útočisko), resp. doklad o poskytnutí dočasného útočiska alebo doklad o udelení azylu,
2. Rodič podá žiadosť o zaradenie alebo prijatie dieťaťa do materskej školy a priloží k nej potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast. Ak ide o dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami rodič k žiadosti prikladá aj vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie (správu z diagnostického vyšetrenia).
3. Aj je v materskej škole voľná kapacita riaditeľ dieťa zaradí alebo prijme rozhodnutím v právnom konaní.
- U pediatra, v ktorého obvode sa nachádza materská škola, o zaradenie alebo prijatie do ktorej žiadajú.
- Po dohode môže prehliadku vykonať aj iný pediater (napr. pediater známych).
Lekári prioritne vyšetrujú chorých pacientov. V tejto súvislosti uvádzame, že lekár nemusí vyšetriť dieťa na účely zaradenia/prijatia do materskej školy bezodkladne (ihneď).
Ak na potvrdení o zdravotnej spôsobilosti nebude údaj o povinnom očkovaní, riaditeľ materskej školy požiada zákonného zástupcu, aby opätovne navštívil lekára a požiadal ho o doplnenie tohto údaja. Až po predložení kompletného potvrdenia môže riaditeľ zaradiť/prijať dieťa z Ukrajiny do materskej školy.
Lekári sú informovaní o tom, že majú posúdiť očkovací status týchto detí a že musia na potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa uviesť aj údaj o povinnom očkovaní, pričom napr. aj slová „očkovací status neoverený“ alebo „očkovanie neoverené, nebolo umožnené nahliadnuť do očkovacieho preukazu“ sú údajom o povinnom očkovaní.
Vzhľadom na to, že pre tieto deti nie je predprimárne vzdelávanie povinné, Osvedčenie o získaní predprimárneho vzdelania sa im nevydáva.
Ak si žiak zaradený do 9. ročníka základnej školy podal prihlášku na strednú školu (v prvom kole alebo druhom kole), postupuje sa štandardne vrátane prijímacieho konania v štátnom, teda slovenskom jazyku podľa (§ 63 školského zákona). K prihláške na vzdelávanie prikladá vysvedčenia zo základnej školy, ktorú navštevoval na Ukrajine pred príchodom na Slovensko.
Ak si žiak zaradený do 9. ročníka základnej školy nepodal prihlášku na vzdelávanie na strednej škole z rôznych objektívnych dôvodov alebo nebol na štúdium prijatý, bude sa postupovať podľa § 71 ods. 3 školského zákona: „Žiakom, ktorí neboli ani po termíne prijímacej skúšky podľa § 66 ods. 6 prijatí na štúdium v žiadnej strednej škole, a žiakom, ktorí si po úspešnom skončení deviateho ročníka základnej školy alebo základnej školy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami nepodali prihlášku na štúdium do strednej školy a nemajú splnenú povinnú školskú dochádzku, príslušný orgán miestnej štátnej správy v školstve zabezpečí po prerokovaní so zákonným zástupcom žiaka, s príslušným riaditeľom strednej školy a jeho zriaďovateľom plnenie povinnej školskej dochádzky v strednej škole.“
Riaditeľ je povinný dieťa zaradiť, avšak zároveň musí rešpektovať najvyššie počty v triede a zároveň aj kapacitu uvedenú v prevádzkovom poriadku.
Školský zákon upravuje aj najvyšší počet žiakov v triedach materskej školy, v triedach základnej školy a v triedach strednej školy.
Zaradiť alebo prijať dieťa z Ukrajiny do ZŠ alebo SŠ môže riaditeľ odmietnuť len v prípade nedostačujúcej kapacity.
Ak sú splnené požiadavky upravené osobitnými predpismi (napr. zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov) najvyšší počet detí a žiakov v triede sa môže zvýšiť o tri deti alebo o troch žiakov. Dôvody, pre ktoré je možné navýšiť počet detí alebo žiakov v triedach sú ustanovené:
v § 28 ods. 10 školského zákona ak ide o triedy materskej školy
v § 29 ods. 13 školského zákona ak ide o triedy a ročníky základnej školy,
v § 33 ods. 2 školského zákona ak ide o triedy strednej školy.
V prípade potreby zriadenia ďalšej triedy z dôvodu prijatia detí z vojnovej oblasti je potrebné kontaktovať príslušný RÚVZ.
Od 1. januára 2025 možno v základnej škole zriadiť adaptačnú triedu a so súhlasom zákonného zástupcu do nej zaradiť žiaka na nevyhnutný čas, najviac na jeden školský rok. Pre žiakov, ktorí sú zaradení do adaptačnej triedy z dôvodu nedostatočného ovládania štátneho jazyka, možno výchovno-vzdelávací proces v adaptačnej triede uskutočňovať v príslušnom cudzom jazyku alebo v jazyku príslušnej národnostnej menšiny a vyučovací predmet slovenský jazyk a slovenská literatúra vyučovať metódami a formami výchovy a vzdelávania ako cudzí jazyk (§ 29 ods. 14 až 16 školského zákona v znení účinnom od 1. 1. 2025).
a) zákonný zástupca má možnosť odvolať sa voči rozhodnutiu o neprijatí, postup sa riadi správnym konaním,
b) voči nezaradeniu sa nemožno odvolať; riaditeľ príslušnej školy komunikuje so zriaďovateľom školy vo veci nájdenia kapacít v inej škole.
Ak v danej obci/meste nie sú v školách voľné kapacity je potrebné obrátiť sa na príslušný RÚŠS. Kontakty sú dostupné na: Regionálne úrady školskej správy | Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky. Ak RÚŠS definitívne určí školu, v ktorej sa žiak bude vzdelávať, žiak navštevuje túto školu.
Odporúčame riaditeľovi školy postupovať tak, že ak nemôže odídenca zaradiť na vzdelávanie, informuje o tom zákonného zástupcu, obec a RÚŠS. Následne RÚŠS určí školu, v ktorej sa bude odídene vzdelávať.
Evidencia v školskom informačnom systéme
Škola v rámci aktualizačnej dávky zasiela zo svojho školského informačného systému do Centrálneho registra každého žiaka, ktorý bol zaradený na vzdelávanie.
Škola vyplní údaje o zaradenom žiakovi vo svojom školskom informačnom systéme podľa metodického usmernenia pre registráciu odídencov do Centrálneho registra, dostupného na: /data/files/11194_20220331_odidenci_metodicky-pokyn.pdf
Evidencia katalógového listu žiaka
Žiakovi zaradenému na vzdelávanie sa priradí poradové číslo v triednom výkaze a zároveň sa vedie katalógový list rovnakým spôsobom pri žiakoch riadne prijatých na vzdelávanie.
Evidencia dochádzky
Po zaradení/prijatí dieťaťa do materskej škole sa dochádzka tohto dieťaťa eviduje rovnako ako dochádzka ostatných detí.
Po prijatí/ zaradení žiaka na vzdelávanie je žiak povinný zúčastňovať sa vyučovania. Učiteľ na príslušnom predmete eviduje do triednej knihy okrem témy preberaného učiva aj dochádzku chýbajúceho žiaka, t. j. žiaka, ktorý sa vyučovania v danej chvíli nezúčastňuje. Hoci sa na žiakov – odídencov nevzťahuje plnenie povinnej školskej dochádzky, nakoľko nemajú na území SR trvalý pobyt, tak sa dieťa stáva žiakom školy odo dňa, keď škola dieťa prijala/zaradila na vzdelávanie v škole. Vzhľadom na uvedené odporúčame evidovať neprítomnosť všetkých žiakov na vyučovaní rovnakým spôsobom, predovšetkým z dôvodu prehľadnosti a preukázateľnosti v prípade potreby iným orgánom. V prípade, že žiak neospravedlnene vymeškáva vyučovanie, postupuje škola rovnako, ako pri ostatných žiakoch podľa školského zákona.
V Slovenskej republike zatiaľ existuje jedna súkromná škola v ukrajinskom jazyku. Okrem nej funguje projekt Ukrajinská škola v evakuácii a ďalšie iniciatívy. V sieti škôl a školských zariadení SR je už takmer 90 rokov Spojená škola T. Ševčenka s vyučovacím jazykom ukrajinským v Prešove. Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR monitoruje situáciu a informácie o možnostiach vzdelávania v ukrajinskom jazyku zverejní na webovom sídle. Samotné ministerstvo však školy nezriaďuje, len spracúva žiadosti o zaradenie školy alebo školského zariadenia do siete ministerstvu školstva a rozhoduje o ich zaradení do siete (v súlade s § 16 zákona č. 596/2003 Z. z.).