Proces prijímania do školy
Od 1. septembra 2025 začne na Slovensku platiť povinné vzdelávanie pre deti cudzincov vrátane detí, ktoré získali štatút odídenca.
Povinné vzdelávanie platí nasledovne:
- Ak dieťa prišlo na Slovensko pred 1. januárom 2025, od 1. septembra 2025 musí byť zaradené do školy – vzdelávanie je preň povinné.
- Ak dieťa prišlo v období medzi 1. januárom 2025 a 31. augustom 2025, rodič/zákonný zástupca by mal do 3 mesiacov od 1. 9. 2025 požiadať o zaradenie do školy (tzn. najneskôr do 1. 12. 2025).
- Ak dieťa prišlo po 1. septembri 2025, rodič/zákonný zástupca má 3 mesiace, aby požiadal o zaradenie do školy.
Táto povinnosť sa zavádza s cieľom zabezpečiť všetkým deťom rovnaké právo na vzdelanie a podporiť ich plnohodnotné začlenenie do spoločnosti. Deti budú mať možnosť vzdelávať sa v slovenských školách za rovnakých podmienok ako slovenskí žiaci, pričom budú k dispozícii rôzne formy podpory. Pre rodičov a zákonných zástupcov to znamená, že ich deti budú môcť rozvíjať svoje schopnosti a nadobudnúť nové zručnosti v bezpečnom a podpornom prostredí.
Viac informácií o prijímaní na slovenské školy nájdete tu:
Postup pri zápise do školy
Ak ste prišli na Slovensko z Ukrajiny a chcete zapísať svoje dieťa do školy, postupujte nasledovne:
1. Získanie potrebného statusu
Najskôr je potrebné požiadať o dočasné útočisko, azyl alebo doplnkovú ochranu. Podrobné informácie a postup nájdete tu:
2. Nájdite školu
Vyhľadajte školu alebo zriaďovateľa školy v mieste svojho pobytu. S výberom školy vám pomôže nový portál Elektronické prihlášky do škôl. Informácie o školských obvodoch nájdete zvyčajne na stránke zriaďovateľa (mesta).
Ak potrebujete pomoc, môžete kontaktovať príslušný regionálny úrad školskej správy (RÚŠS), ktorý vám poskytne informácie o dostupných školách.
3. Pripravte potrebné doklady
Pri zápise do školy je potrebné predložiť doklad o dočasnom útočisku, azyle alebo potvrdenie o začatí konania o ich udelenie. Pripravte si aj – pas, rodný list dieťaťa, posledné vysvedčenie, príp. nájomná zmluva (individuálne si môže pýtať riaditeľ školy).
4. Vyplňte žiadosť o prijatie do školy
Obráťte sa priamo na riaditeľa vybranej školy a požiadajte o prijatie dieťaťa alebo žiaka do školy.
Ak Vaše dieťa doteraz nebolo zaradené do systému vzdelávania v Slovenskej republike, alebo už navštevovalo školu v SR, ale má pokračovať vo vzdelávaní na inom druhu školy (napr. ukončilo predprimárne vzdelávanie v materskej škole a nastupuje do základnej školy), a zároveň má status žiadateľa o dočasné útočisko, žiadateľa o azyl, odídenca alebo azylanta, je potrebné predložiť škole:
- Žiadosť o prijatie na predprimárne vzdelávanie – ak má byť dieťa podľa veku vzdelávané v materskej škole, alebo
- Prihlášku na základné vzdelávanie – ak má byť dieťa podľa veku vzdelávané v základnej škole.
Dvojjazyčné formuláre na prijatie do materskej a základnej školy nájdete na edičnom portáli.
Formuláre pre prijatie do MŠ:
Formuláre pre prijatie do ZŠ:
Ak Vaše dieťa už navštevuje školu v Slovenskej republike a máte záujem, aby pokračovalo vo vzdelávaní na inej škole rovnakého druhu, a zároveň má status žiadateľa o dočasné útočisko, žiadateľa o azyl, odídenca alebo azylanta, je potrebné predložiť riaditeľovi vybranej školy žiadosť o prijatie dieťaťa prestupom.
Žiadosť o prijatie žiaka prestupom na základné vzdelávanie nemá predpísanú formu. V žiadosti uvediete:
-
osobné údaje o dieťati
- meno, priezvisko a rodné priezvisko (v rovnakom tvare ako na rodnom liste)
- dátum a miesto narodenia
- adresa trvalého pobytu alebo adresa miesta, kde sa dieťa obvykle zdržiava
- rodné číslo
- štátna príslušnosť
- národnosť
- materinský jazyk
-
osobné údaje o zákonných zástupcoch dieťaťa
- titul, meno a priezvisko, rodné priezvisko
- adresa bydliska a druh pobytu
- kontakt na účely komunikácie (telefón, e-mail)
5. Žiadosť podpíšte a podajte
Pred samotným podaním žiadosť podpíšte. Podľa školského zákona sa vyžaduje podpis oboch zákonných zástupcov okrem výnimiek, ak má napríklad jeden z rodičov obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností vo výchove, prípadne jeden z rodičov nie je schopný zo zdravotných dôvodov podpísať sa alebo vec neznesie odklad, zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou a je to v najlepšom záujme dieťaťa.
Podpis jedného zákonného zástupcu je zároveň postačujúci, ak sa tak zákonní zástupcovia dohodli a ak doručia riaditeľovi školy písomné vyhlásenie.
Prihlášku alebo žiadosť môžete škole odovzdať osobne alebo prostredníctvom ePodania doručeného do eSchránky základnej školy. Tiež ju môžete doručiť poštou, kuriérom alebo odoslaním naskenovaného tlačiva prostredníctvom e-mailu.
6. Počkajte si na rozhodnutie riaditeľa školy
O prijatí dieťaťa cudzincov rozhoduje riaditeľ školy, ktorý postupuje nasledovne:
- ak ide o dieťa cudzinca so statusom žiadateľa o dočasné útočisko, azyl, odídenca alebo azylanta, riaditeľ školy postupuje podľa tohto dokumentu vzhľadom na konkrétny prípad a situáciu dieťaťa. Voči nezaradeniu sa nemôžete odvolať. Ak v meste alebo obci nie sú v školách voľné kapacity, obráťte sa na príslušný regionálny úrad školskej správy
- ak ide o dieťa cudzinca a nejde o dieťa so statusom podľa bodu vyššie, riaditeľ školy na základe prihlášky podanej zákonným zástupcom prijme dieťa štandardným spôsobom v správnom konaní
Ak zákonný zástupca nesúhlasí s rozhodnutím, má právo podať odvolanie adresované škole v lehote 15 dní odo dňa doručenia rozhodnutia.
Postup nájdete rozpísaný aj na stránke Ako prihlásiť dieťa cudzincov na vzdelávanie na základnej škole?
Ak máte ďalšie otázky, kontaktujte školu alebo regionálny úrad školskej správy, ale si pozrite sekciu často kladené otázky.
Porovnanie školských systémov:
-
v slovenskom jazyku: Porovnanie školských systémov - SK
-
v ukrajinskom jazyku: Porovnanie školských systémov - UA
Ak nemáte doklady o dochádzke alebo vzdelaní vášho dieťaťa, škola vám pomôže určiť vhodný ročník.
Ak dieťa prišlo na Slovensko bez rodičov (napr. so súrodencom alebo starými rodičmi), platí osobitný postup. Takéto dieťa je považované za cudzinca podľa § 146 ods. 1 písm. e) školského zákona – teda za cudzinca, ktorý sa nachádza na území SR bez sprievodu zákonného zástupcu.
V tomto prípade žiadosť o dočasné útočisko podáva opatrovník, ktorého určí súd. Opatrovník potom môže požiadať aj o zaradenie dieťaťa do vzdelávania.
Rovnako je potrebné kontaktovať Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ďalej len „ÚPSVaR“), keďže pre prípad maloletých bez sprievodu má SR nastavený štandardný postup.
Ak sa o takomto dieťati dozvie Orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately (napr. od hraničnej alebo cudzineckej polície), musí okamžite:
- podať súdu návrh na vydanie neodkladného opatrenia,
- zabezpečiť uspokojenie základných životných potrieb dieťaťa,
- zabezpečiť jeho prijatie do Centra pre deti a rodinu.
ÚPSVaR má k dispozícii centrá pre deti a rodiny, ktoré sa o maloletých bez sprievodu postarajú. Viac informácií tu: Užitočné informácie pre občanov Ukrajiny/Корисна інформація для громадян України/Useful information for citizens of Ukraine > ÚPSVaR (gov.sk)
V materiáli nižšie nájdete dôležité informácie o školskom roku 2024/2025:
- dôležité dátumy,
- informácie o testovaní žiakov 9. ročníka základnej školy,
- informácie o prijímacích skúškach na stredné školy.
Je dostupný:
- v slovenskom jazyku: Harmonogram školského roka 2024/2025 - SK
- v ukrajinskom jazyku: Harmonogram školského roka 2024/2025 - UA
Postup pre žiakov 9. ročníka slovenskej základnej školy (vrátane žiakov z Ukrajiny, ktorí už navštevujú slovenskú školu):
Krok 1: Ukončenie 9. ročníka. Žiak ukončí slovenskú základnú školu a obdrží vysvedčenie o úspešnom absolvovaní 9. ročníka a získaní nižšieho stredného vzdelania.
Krok 2: Podávanie prihlášky na strednú školu. Tlačivo prihlášky nájdete na tejto webovej stránke. Pre žiakov z Ukrajiny platí štandardný postup:
- Riaditeľ ZŠ v spolupráci s výchovným poradcom pomáha pri výbere SŠ a s prihláškami.
- Uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača podáva prihlášku na vzdelávanie riaditeľovi základnej školy, ktorú žiak navštevuje do 20. februára (§ 63 ods. 2 zákona č. 245/2008).
- Na prihláške uvedie termín prijímacej skúšky.
Riaditeľ základnej školy odošle prihlášku na strednú školu:
a) do 28. februára, ak ide o odbor vzdelávania, ktorý vyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania,
b) do 20. apríla, ak ide o ostatné odbory vzdelávania.
Krok 3: Prijímacie konanie na SŠ. Žiak sa zúčastní prijímacích skúšok. Podmienky prijímacích skúšok a prijatia na štúdium určí riaditeľ strednej školy a zverejní ich najneskôr do 30. novembra školského roka, ktorý predchádza školskému roku, v ktorom sa uskutočňuje prijímacie konanie. Pre žiakov so zdravotným znevýhodnením sa forma prijímacej skúšky určí s prihliadnutím na ich zdravotné znevýhodnenie. Viac informácií nájdete v § 64 - § 66 zákona č. 245/2008.
Krok 4: Nástup na strednú školu. O prijatí uchádzača na strednú školu rozhodne riaditeľ strednej školy na základe výsledkov prijímacieho konania. Riaditeľ strednej školy zverejní na výveske školy a na webovom sídle školy zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania. Po prijatí nastupuje žiak na SŠ v septembri nového školského roka. Pokračuje v plnení povinnej školskej dochádzky a povinného vzdelávania. Viac informácií nájdete v § 67 - § 68 zákona č. 245/2008.
V materiáli nižšie nájdete dôležité informácie o školskom roku 2024/2025 a informácie o prijímacích skúškach na stredné školy.
Je dostupný:
- v slovenskom jazyku: Harmonogram školského roka 2024/2025 - SK
- v ukrajinskom jazyku: Harmonogram školského roka 2024/2025 - UA
Aktuálne informácie o prihláškach na strednú školu:
Sú dostupné:
- v slovenskom jazyku: Prihlášky na strednú školu
- v ukrajinskom jazyku: Prihlášky na strednú školu
Postup pre žiakov, ktorí študujú na ukrajinskej škole (online alebo prezenčne), ale chcú prestúpiť na slovenskú strednú školu:
Na základe §4 ods. 1 zákona č. 270/1995 Z. z. o štátnom jazyku Slovenskej republiky je výučba štátneho jazyka (teda slovenského jazyka) povinná na všetkých stredných školách. Je preto nevyhnutná aspoň základná znalosť slovenského jazyka.
Ak už žiak je žiakom strednej školy a má záujem o prestup na strednú školu, prestup žiaka na ten istý alebo iný študijný odbor alebo učebný odbor:
- povoľuje riaditeľ strednej školy, do ktorej sa žiak hlási, na základe.
- Súčasťou žiadosti o prestup žiaka je kópia rozhodnutia o prijatí žiaka strednej školy, z ktorej prestupuje a kópia posledného vysvedčenia.
- Podmienkou prestupu žiaka do inej strednej školy úspešné vykonanie rozdielovej skúšky. žiadosti jeho zákonného zástupcuRiaditeľ strednej školy určuje formu, obsah a aj rozsah rozdielovej skúšky. Tiež určuje kritériá na úspešné vykonanie tejto skúšky a ostatné podmienky prestupu.
Viac informácií nájdete v § 35 zákona č. 245/2008.
Základným predpokladom prestupu na akúkoľvek strednú školu je na Slovensku získanie nižšieho stredného vzdelania a úspešné vykonanie rozdielovej skúšky. Doklady o vzdelaní na základných a stredných školách uznáva Regionálny úrad školskej správy (RÚŠS). Navštívte webovú stránku RÚŠS toho regiónu, v ktorom sa nachádza stredná škola, ktorú má žiak záujem navštevovať. V spodnej časti webstránky nájdete kontaktné údaje.
Každý z regiónov má na webovej stránke zverejnenú ikonku s nápisom Nostrifikácie – uznanie dokladov o vzdelaní, kde nájdete bližšie informácie, správne poplatky, úradné hodiny podateľne, aj odkaz na Formulár žiadosti o uznanie dokladu o vzdelaní (nostrifikácia).
V prípade, že bude potrebné doložiť prevod dosiahnutých známok v zahraničí, prikladáme odkaz na stránku, kde k prevodu nájdete manuál. Následne odporúčame obrátiť sa priamo na riaditeľa vybranej strednej školy, kam má žiak záujem prestúpiť.
Ak žiak ešte nemá dosiahnuté nižšie stredné vzdelanie, môže ho slovenská stredná škola zaradiť do nižšieho ročníka alebo bude potrebovať doplniť chýbajúce roky vzdelávania pred nástupom na SŠ. Na to sa odporúča konzultácia s regionálnym úradom školskej správy.
V materiáli nižšie nájdete dôležité informácie o školskom roku 2024/2025 a informácie o prijímacích skúškach na stredné školy.
Je dostupný:
- v slovenskom jazyku: Harmonogram školského roka 2024/2025 - SK
- v ukrajinskom jazyku: Harmonogram školského roka 2024/2025 - UA
Aktuálne informácie o prihláškach na strednú školu:
Sú dostupné:
- v slovenskom jazyku: Prihlášky na strednú školu
- v ukrajinskom jazyku: Prihlášky na strednú školu